Tepelná čerpadla - Vzduch/vzduch

Tepelná čerpadla na bázi vzduch - vzduch jsou specifická především tím, že s nimi nelze ohřívat teplou vodu. Nejčastěji si tak pod tímto čerpadlem představíme systém klimatizace, který umí topit. Základním kamenem funkce tepelného čerpadla vzduch - vzduch je odběr tepla z venkovního vzduchu a následný ohřev vzduchu v budově.

Výhody tepelných čerpadel vzduch - vzduch

Pokud nepotřebujete ohřívat vodu tepelným čerpadlem a stačí vám, že budete moci přitápět nebo vytápět pouze klimatizační jednotkou, je tepelné čerpadlo na systému vzduch - vzduch právě pro vás. Výhodou vám může být například nejnižší pořizovací cena mezi všemi principy tepelných čerpadel. Díky omezené funkčnosti je ale nutné, aby byla jednotka levnější. Tepelné čerpadlo tohoto typu je nejčastěji využíváno k chlazení, ač původním záměrem bylo přitápění v chladných měsících. Návratnost takového tepelného čerpadla se pohybuje ve standardní době - tzn. mezi 5 a 7 lety.

Nevýhody tepelných čerpadel vzduch - vzduch

Nevýhodou pro spoustu lidí může být právě neschopnost ohřevu teplé vody. Pro to tu jsou ale jiná čerpadla za jiné peníze. Největší nevýhodou je bezpochyby fakt, že tento systém není vhodný pro malé místnosti, respektive velký počet malých místností. Ideální je totiž umístění vnitřní jednotky v každé místnosti, tepelné čerpadlo má počet připojených jednotek omezený. Lze připojit nejčastěji jednu jednotku, pokud se jedná o systém split, do 3 až 4 vnitřních jednotek je to u systému tepelného čerpadla vzduch - vzduch multisplit.

Nevýhodou může být také vyšší hlučnost při zvýšeném provozu, případně provozu na plný výkon.

Moderní technologie u tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla vzduch - vzduch dokáží díky chytrým snímačům temperovat místnost na teplotu kolem 10 °C. V případě, že odjedete na dovolenou, nemusíte tak vytápět dům či byt naplno. Po vašem návratu stisknete tlačítko a za pár minut máte doma teplo. Pokud chcete mít teplo hned při prvním otevření dveří, nabízí se zde možnost ovládání přes mobilní telefon na dálku. Budete doma odpoledne? Ráno nastavte klimatizaci a nemusíte na teplo čekat ani vteřinu.

Příklad tepelných čerpadel vzduch - vzduch

Mezi nejběžněji využívaná čerpadla tohoto principu patří tepelné jednotky společností IVT a DAIKIN. Jejich COP (topný faktor) je kolem 4,3 a plní energetické třídy A+/A++

IVT Nordic inverter - tepelné čerpadlo vzduch/vzduch