Tepelná čerpadla Země/voda

Tepelná čerpadla s principem země - voda se vyznačují především výrazně nižší spotřebou. V porovnání s čerpadly vzduch - voda to může být až o třetinu méně na nákladech za energie. Tepelná čerpadla země - voda můžeme najít ve dvou variantách - s vrtem nebo s plošným kolektorem. Jaká varianta je lepší?

Tepelná čerpadla země - voda s vrtem

Největší podobu má tento typ tepelného čerpadla v jednotce voda - voda. Zde se ovšem nevyužívá k ohřevu topného média (vody) voda, ale země. Není to ale tak, že by někdo seděl desítky metrů pod zemí a snažil se vodu v potrubí zahřát. V zemi je zapuštěná plastová sonda s nemrznoucí směsí, která se ohřívá od okolní teplejší země. Hloubka vrtu souvisí s vytápěnou plochou objektu, nicméně nejčastěji se jeho hloubka pohybuje mezi 80 a 250 metry.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel s vrty

Mezi výhody tepelného čerpadla s vrtem patří stabilní výkon a vysoký topný faktor i při nízkých teplotách. Jejich topný faktor se pohybuje kolem 5,5. Od poměrně běžných 4,8 u jednotek vzduch - voda to sice není mnoho, tato hodnota ale téměř neklesá. Efektivita se tedy projeví především v opravdu chladných podmínkách.

Tepelná čerpadla země - voda s vrtem nabízejí oproti zařízením vzduch - voda až o 40 % nižší spotřebu energie. Vrt lze navíc využít i pro chlazení objektu. Čerpadla nabízejí ve vrtu dlouhou životnost, jsou bezhlučné a naprosto bezúdržbové. Jedinou nevýhodou je, že musíte mít stavební povolení na vrty a náklady na realizace vrtů jsou vyšší. Oproti čerpadlům s plošným kolektorem lze tento typ tepelného čerpadla realizovat i u starších objektů s již vzrostlými rostlinami a stromy na zahradě. 

Tepená čerpalda země - voda

Umístění vrtů

Vrty se umísťují poblíž budovy, kterou vytápíme. U novostaveb lze umístit vrt i pod stavbu samotnou, opravy a rekonstrukce jsou ale po výstavbě již nemožné. Vrty jsou ideální v tvrdším podlaží - v měkkém povrchu by mohlo dojít ke vzniku smyku zeminy a roztržení potrubí. Vrtání je navíc v tvrdém povrchu snažší. Nejsložitější a nejnáročnější je při výstavbě tepelného čerpadla s vrtem získání a zařízení veškerých povolení.

Tepelná čerpadla země - voda s plošným kolektorem

Tepelné čerpadlo země - voda funguje na podobném principu, jako čerpadlo s vrtem. Teplo se v tomto případě neodebírá z hloubky, ale z plochy vaší zahrady. U tohoto principu tepelného čerpadla je pod povrchem zahrady natažena hadice s nemrznoucí směsí, která se zahřívá o zem. Vzhledem k umístění v nezámrzné hloubce je díky domu čerpadlo velice efektivní a dokáže uspořit o třetinu více nákladů na topení oproti čerpadlu vzduch - voda.

Výhody tepelných čerpadel s plošným kolektorem

Mezi hlavní výhody patří úspornost energie. Náklady na samotné čerpadlo a okruh s nemrznoucí směsí jsou nižší, než u vzduchových tepelných čerpadel. Tepelná kolektorová čerpadla jsou bezúdržbová, neprodukují žádný hluk a mají dlouhou životnost. Plošný kolektor za rok vyčerpá z tepelná zásoby zeminy kolem sebe asi 2 - 2,5 procenta. Přes léto se pak ale teplo doplní díky slunečnímu záření a tak se jedná o nevyčerpatelný zdroj energie.

Vysoké požadavky, plánování předem 

Tepelná čerpadla země - voda s plošným kolektorem vyžadují poměrně velkou plochu pro umístění kolektoru. Tato plocha bývá obvykle 200 - 400 m2. Musíte také přemýšlet dopředu - pokud se rozhodnete stavět garáž, může vám zde kolektor překážet. Navíc nelze kolektor jen tak vykopat a přesunout. Další nevýhodou je, že si zničíte zahradu. Ideální je tedy realizace čerpadla v době nové stavby a zahrady, kdy nějaká ta díra v zemi nevadí. 

Tepelná čerpadla země - voda s plošným kolektorem