Tepelná čerpadla - Vzduch/voda

Typ tepelného čerpadla vzduch - voda je pravděpodobně nejpoužívanějším typem principu tepelného čerpadla vůbec. Jeho časté použití závisí především na snadnější instalaci, dostupné cenové politice a efektivitě za danou cenu. Snadnější montáží rozhodně nesmíte chápat to, že si tepelné čerpadlo nainstalujete sami. Jeho montáž je ale poměrně rychlá a provoz domu nebo výrobní haly není omezen na tak dlouho.

Princip tepelných čerpadel vzduch - voda

Tepelná čerpadla vzduch - voda fungují na poměrně jednoduchém principu. Jde ve své podstatě o systém klimatizace, ale obrácený. Při vytápění se tak z topného média v kapalné formě ve venkovní jednotce při stlačení stane plyn, který putuje do vnitřní jednotky. V té se pak teplo předá ve výměníku do topné vody nebo užitkové vody a opět zkapalní. Celý proces se opakuje dokola a dokola.

Při nižších teplotách musí venkovní jednotka vydat více energie k získání dostatku tepla, aby se při stlačení kapaliny plyn dostatečně ohřál. Pro ty silnější čerpadla to sice není problém, ale jejich topný faktor je pak nižší. Tento druh tepelných čerpadel funguje bez problémů do teploty kolem -7 °C, pak je topný faktor tak nízký, že se u slabších modelů může jednat o přímotop, nikoli tepelné čerpadlo (jedna využitá kW získá méně než 1 kW).

Daikin Altherma minisplit a sníh

Kdy takový typ čerpadla použít? 

Princip systému čerpadla je vhodný pro všechny objekty, vždy je nutné pouze správně optimalizovat výkon takového zařízení. Ideální použití je v místech, kde je po celý rok tepleji - do horských oblastí je lepší tedy používat tepelná čerpadla země - voda.

Dalším, pravděpodobně posledním důvodem, proč volit jiný typ čerpadla, je možnost využití plošného kolektoru. Pokud tedy nově budujete zahradu, tepelné čerpadlo uspoří přibližně 30 % oproti čerpadlu vzduch - voda a nejspíše i vydrží bez problémů a nutnosti servisu delší dobu. 

Výkon tepelného čerpadla vzduch - voda

Výkon tohoto typu čerpadla by se měl pohybovat mezi 50 % a 100 % tepelné ztráty objektu. Pokud má tedy objekt ztrátu 11 kW při -15 °C, tepelné čerpadlo by mělo mít výkon mezi 5,5 a 11 kW. Čím výkonnější tepelné čerpadlo budete mít, tím nižší spotřebu lze očekávat při chladnějších dnech, jelikož se nemusí jednotka tak namáhat.

Optimální výkon tepelného čerpadla vzduch - voda je pro běžný rodinný dům přibližně 10 kW - 15 kW. Cenové rozdíly tepelných čerpadel jsou největší nejen vzhledem k značce a kvalitě, ale právě k výkonu. Rozdíl pár kilowatt může pak udělat klidně 70 - 100 000 korun navíc. Mezi nejběžněji využívaná tepelná čerpadla vzduch - voda patří Daikin Altherma nebo jednotky společností IVT AIR X či Mitsubishi Zubadan.

Daikin Altherma